دریافت آسان مقاله بررسی نقش روشنفکران دینی در تحولات اجتماعی ایران

دریافت آسان مقاله بررسی نقش روشنفکران دینی در تحولات اجتماعی ایران 

دارای مطالب کلیدی روشنفکران دینی, انقلاب مشروطه, انقلاب اسلامی, مدرنیته, ایران,چارچوب تحلیلی ,زمینه تاریخی روشنفکری , اسلام ,روشنفکری دینی چیست,مشروطیت , روشنفکران دینی ,انقلاب اسلامی,نقش روشنفکران دینی ,تحولات اجتماعی ایران

توضیحات:

مقاله بررسی نقش روشنفکران دینی در تحولات اجتماعی ایران در قالب word و در حجم 21 صفحه 

این مقاله با فرمت یک مقاله علمی نوشته شده و دارای فهرست منابع است. 

بخشی از متن:

روشنفکر و روشنفکری دینی از جمله مقولاتی است که تاریخ معاصر ایران را همواره به چالش طلبیده است، بومی نبودن این پدیده نوین از یکسو و ابهام در تعریف، ریشه و پیشینه آن از سوی دیگر بستری مناسب برای اظهارنظرها و قضاوتهای عجولانه و ناشیانه در تایید یا رد آن فراهم آورده است. بی شک هیچ جامعه و ملتی در پیمودن مراحل رشد و شکوفایی از گفت و گوی منطقی و عقلانی با پدیده های نو و ابتکارات نوین بی نیاز نیست.
بدست دادن تعریفی از روشنفکر که بیشتر کسان از آن راضی باشند وظیفه ی بسیار دشواری است. به پیروی از سقراط و افلاطون می توان روشنفکران را وجدان خرده گیر هر جامعه ای دانست. نیاز به جست و جوی حقیقت و تفاوت گذاشتن میان دانایی و باور، در گرو وجود گروهی است که با چشمان یک فرد بیگانه به چیزها بنگرند. ماکس وبر روشنفکران را گروهی می داند که «به علت ویژگیشان دسترسی خاصی به دستاوردهای معینی دارند، که ارزشهای فرهنگی تلقی می شود، و بنابراین رهبری یک « جامعه ی فرهنگی» را به دست می آورند». مانهایم نیز روشنفکران را کسانی می داند که به ارزشهای نهایی می پردازند و در یک جهان بی قیدتر زندگی می کنند. الوین گولدنر روشنفکران را « یک جماعت گفتاری » می داند که یک فرهنگ گفتمان انتقادی را رواج می دهد.
فهرست مطالب:
مقدمه
طرح مساله
چارچوب تحلیلی 
زمینه تاریخی « روشنفکری » در جهان اسلام 
روشنفکری دینی چیست؟
مشروطیت و روشنفکران دینی 
انقلاب اسلامی
جمع بندی
منابع

 


دانلود فایل


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.